Telefon: 0000 0000 0000 E-mail: biuro@www.pentagram.com.pl Godziny pacy: 08:00 - 17:00

Znani architekci i ich budowle

Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret-Gris) – francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia. Prekursor stylu modernistycznego (charakteryzuje się prostotą oraz funkcjonalnością), to on wyznaczył pięć punktów, którymi powinni się kierować architekci w budowaniu nowoczesnych obiektów. Budowle w stylu modernistycznym cechują poziome okna, płaski dach (często pełniący jednocześnie funkcję tarasu), wolna fasada i plan oraz słupowa konstrukcja (zwana Pilotis- zamiast ścian nośnych ciężar utrzymują słupy). Projekty, które tworzył, doskonale łączył z otaczającą przyrodą, zachowując między nimi harmonię. Oto kilka budowli zaprojektowanych przez Le Corbusiera: Willa Fallet, Gmach Centrosojuzu, kaplicę Notre Dame du Haut in Ronchamp, Pawilon Philipsa, Muzeum Heidi Weber w Zurichu, Czandigarh – sekretariat, Pawilon Szwajcarski w Paryżu, Muzeum Narodowe Sztuki Zachodniej w Tokio itd.

Ludwig Mies Van De Rohe – architekt pochodzenia niemieckiego, w swoich projektach inspirował się stylem modernistycznym. Od najmłodszych lat, pod czujnym okiem ojca uczył się sztuki budowlanej. W swoich projektach stawiał na minimalizm oraz uważał za najważniejsze: przestrzeń, konstrukcje i zastosowanie materiałów ze względu na ich właściwości. Do dziś na jego projektach wzorują się architekci stawiający wieżowce, ponieważ to on jako jeden z pierwszych zaprojektował i wybudował słynne drapacze chmur. Kierował się zasadami: „mniej znaczy więcej”, „Bóg tkwi w szczegółach”. Najsłynniejsze z jego budowli to: willa Perlsa w Zehlendorfie, Farnsworth House, bliźniacze wieże w Chicago, budynek Brown Wing w Museum of Fine Arts w Houston, Promontory Apartments w Chicago, budynki mieszkalne przy Lake Shore Drive, budynek Seagram w Nowym Jorku.

Jean Nouvel – francuski architekt posiadający niebywały talent do łączenia kolorów. W jego projektach można zauważyć dbałość o oświetlenie wnętrz, powierzchnię i szkic fasady. Bawi się światłem i kształtem, dzięki czemu jego budowle są bardzo oryginalne. Prowadzi własne biuro architektoniczne. Mimo swoich awangardowych pomysłów Jean Nouvel doskonale radzi sobie odnawiając historyczne budowle. Zachowuje elementy charakteryzujące tradycje czasów, w których dany budynek był stawiany, wprowadzając jednocześnie odrobinę nowoczesności. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą Pritzkera, która jest najbardziej pożądaną nagrodą w świecie architektonicznym. Budowle, które przyniosły projektantowi wielki sukces to m.in. Torre Agbar, One Central Park, 100 Eleventh Avenue, Doha Tower, Hotel Puerta América, Gasometer, Centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, Park Nauki koło Mons w Walonii.

Polska również może pochwalić się architektami, którzy już dziś, nie tylko w kraju, ale i za granicą robią wielką karierę, konkurując z najlepszymi. Najpopularniejsi polscy projektanci to:


NASI PARTNERZY:

KONTAKT

Rynek 17/2c

Poznań, Polska

E-mail: biuro@www.pentagram.com.pl

Telefon: 0000 0000 0000

WIĘCEJ INFO

Nasz support dostępny jest od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 - 18:00.

Staramy się odpisywać na wszystkie wiadomości w ciągu maksymalnie 24h.

Pozostańmy w kontakcie!

INSTAGRAM
instagram
2018 by www.pentagram.com.pl Back on Top